Kas kannatate tedretäppide all? Ei ma naudin neid!
Kevadel, kui esimesed päikesekiired meid paitama hakkavd, muutuvad põhjamaa inimesed rõõmsaks ja ootusärevaks. Tahaks juba randa ja päikest võtma, nii me tõttamegi juba esimesel võimalusel päevitama ning oma suures soovis pruuniks saada ei kasuta isegi kaitsekreeme. Selle tulemusena kattub paljude nahk talvisest ajast rikkalikumalt tedretäppidega ning muutub lustakalt nooruslikuks. Nii tundub vähemalt minule, kellel tedretäppe ei ole.
Tedretäpilise naha hooldus
Tedretäppide e. ephelidese puhul on nahas olevate melanotsüütide arv normaalne aga melaniini tootmine str. basales on lisandunud ja melaniini jagamine toimub ebatasaselt. Tedretäpid on kindlalt piiritletud täpikesed näol ja kätel, mis esinevad eriti puna- ja valgejuustelistel inimestel ning tekivad juba lapsena 5 - 6 aasta vanuses ja vähenevad 40. eluaastast alates. Hoolimata sellest, et tedretäpid võivad olla pärilikud saab neid „ravida", kuid sellega ei tohiks alustada mitte alles siis, kui esimene päevituskord seljataga, vaid spetsiifilisi tooteid ja erihooldusi tasuks teha aastaringselt.
Talveperioodil, kui tedretäpid taanduvad tuleks kasutada AHA - tooteid, mis on olemas enamustel suurematel kosmeetikafirmadel ning nende tootevalikust leiab kindlasti sobivaid kreeme, maske ja seeerumeid. Selleks, et lõpptulemus oleks parim on alati hea kombineerida kodus tehtavad protsetuurid salongi poolt pakutavate erihooldustega, mida tasub teha 4 - 6 korralise kuurina, mis sõltuvalt nahatüübist ja tundlikuse astmest viiakse läbi 2 - 4 nädala jooksul. Soovituslik on kahe näohoolduse vahele jätta paar päeva, kuid antud protseduuri tuleks läbi viia minimaalselt 1 kord nädalas ning selliseid eriti tõhusaid kuure tasuks ette võtta mõned korrad aastas.
Varakevadest alates peaks tedretäppide vastu võitlev inimene igapäevaselt päikesekaitse kreemi kasutama. Valikut tehes tuleb kindlasti arvesse võtta oma naha eripärad ning koht kus päikest saadakse. Soojale maale puhkama minnes, nagu ka mägedes tuleb arvestada, et päikese aktiivsus on suurem, kui meil siin Eestis ja seetõttu peaks kaitsefaktorgi olema suurem. Lisaks tavapärastele päikesetoodetele võib ja on soovitatav kasutada puuderkreeme, mis sisaldavad UV kiirte filtreid. Kahjuks ei piisa ainult UV kaitsega puuderkreemi kasutamisest, et kevade tulles tedretäppide teket ära hoida.
Meik tedretähnilisele näole
Meik on üldse üks lihtsamaid ja kiiremaid võimalusi tedretäppide peitmiseks, kuid ei tohi unustada, et jumestuse abil on ka väga lihtne tedretäppe esile tuua. Nii ongi võimalik hommikul peegli ees seistes ja oma hetke meeleolu silmas pidades otsustada, kas tahame eputada oma tedretäppidega ja neid esile tuua, või ei. Tehes õhukese meigipõhja, või kasutades ainult põsepuna ja silmavärvina näiteks rohelisi toone, mis on punakspruunide tedretäppide vastandvärv, saame silmatorkava tulemuse, kus tedretäpid on kaunilt esile toodud. Kui aga otsustame ühtlase jume kasuks, siis tuleks põhja tegemisele suurt rõhku panna ning pea ükshaaval kõik tedretäpid ära peita. Selleks läheb vaja suure pigmendi sisaldusega ( ~ 55 - 85 % ) peitvaid tooteid, mida kantakse vajalikesse kohtadesse pintsliga või meigiseene terava nurgaga ja seejärel tasandatakse. Ära ei tohiks aga unustada meigi puhul kõige olulisemat, milleks on puhas lõpptulemus. Parem jäägu mõni vallatu tedretäpp nähtavale kui et meigime end liiga paksu puuderkreemi kihi alla ja tulemus on ebapuhas.
Minu kui naisterahva isiklik arvamus on, et tegelikult ei tasuks tedretäppide vastu võitlemisest endale stressi tekitada, sest kas üldse ongi nende vastu vaja võidelda. Tuleb lihtsalt oma naha eest hoolitseda, kuna tedretähniline nahk on tihtipeale tundlikum, lisaks soovitaksin mitte päevitamisega liiale minna ning kasutada tavalisest suurema faktoriga päikesekaitse vahendeid ja nautida sellest erilisest omapärast tedretäppide näol, millest enamus meist ainult unistada saab.